تبلیغات
گرگان
گرگاناین روستا كه درنزدیكی گرگان قرار دارد دارای فرهنگ و معماری بسیارمتفاوت با روستاهای دیگراستان گلستان می باشد. جالب است بدانید نام این روستا نه بخاطر وجود امام زاده درآن است. بلكه ازهزاران سال پیش این منطقه ازبزرگترین و معروفترین عبادت گاه ها وزیارتگاه های بوداییان به شمارمی آمده كه برای زیارت از تمام آسیا به این منطقه می آمدند. آثارباقی مانده ازشهرسوخته كه قدمت آن به هزاران سال پیش می رسد و همچنین روایتهای تاریخی حاكی ازاین مدعاست.

از نکات جالب درمورد این روستا،میانگین عمر بالای مردم آن است که علت آن نیززندگی طبیعی واستفاده ازموادغذایی جنگلی است.درمسیر خروج از شهر گرگان از سمت جنوب پس از گذر از منطقه گردشگری و تفریحی ناهارخوران به جاده ای زیبا و جنگلی می رسیم که مسافران را با خود به یكی دیگر از زیباییهای گلستان می رساند.

که در میان دو دامنه کوهستانی و جنگلی قرار گرفته و زیارت بدلیل هوای خنك و معتدل به روستای ییلاقی در تابستانها و در زمستانها بدلیل برف با وجود قرار گرفتن در نزدیكی منطقه ای که هوای معتدل دارد همواره مد نظر گردشگران و مسافران است.

این روستا در دهستان استرآباد جنوبی قرار داشته و براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت آن 1،964 نفر (۴۷۸ خانوار) بوده‌است. زیارت در ادامه جاده ناهارخوران به سوی کوهستان‌های جنوب شهر گرگان حدود ۱۰ کیلومتر جلوتر از ناهارخوران قرار دارد.

زیارت در ارتفاع یكهزار متری از سطح دریا در ١٧ کیلومتری جنوب شهر گرگان واقع شده است. این روستا ازشمال به ناهارخوران و ارتفاعات بندسر و خمام شهر، از شرق به ارتفاعات خال دره، از غرب به ارتفاعات مازوآش، ادیم و کمرسر و از جنوب به آبشار و ارتفاعات پوشیده از جنگل محدود می شود.

از مجموع جاذبه های این روستا آبگرم آن با خواص درمانی و نیز وجود امامزاده جلوه خاصی به این منطقه و توانایی خاصی برای پذیرش مهمان از سراسر آشور داده است.روستای زیارت در دره رودخانه خاصه رود قرار دارد و در دامنه رود گسترش یافته است، اما رشد روستا به دلیل شیب تند زمین و وجود مراتع و جنگلها در بالادست در این بخشها متوقف شود.در این میان آبگرم زیارت با خواص درمانی که در حاشیه جنوبی روستای زیارت در مجاورت امامزاده عبدالله قرار دارد.

دانشنامه گلستان در مورد نام قدیمی این آبگرم از آن به نام گرماندو و گرماب نام می برد.
همچنین به گفته اهالی زیارت، آبگرم این روستا آرام بخش بوده و برای انواع بیماریهای پوستی و درد مفاصل مفید است.چشمه آبگرم زیارت که در محدوده حفاظت شده جهان نما قرار دارد دربین حدود ٧٠ چشمه این محدوده از پرآب ترین آنها است. آبگرم روستای زیارت که تنها چشمه آبگرم در استان گلستان است دارای آب صاف و زلال و فاقد طعم و بوی تند و خاص بوده و گرمای ملایم و مطبوعی دارد.

در دانشنامه گلستان دراین زمینه آمده است: این ابگرم دارای چهار مظهر و چهار خروجی است که به فاصله حدود ده تا بیست متر قرار گرفته است و اولین مظهر چشمه زیرتخته سنگی است که روی آن کتیبه کوچكی به ابعاد ١۵ در ٢٠ سانتی متر بوده و به خط عربی تاریخ ١٠٣۵ را نشان می دهد، مظهر دوم به فاصله ٢٠ متر در جنوب این مظهر قرار دارد و دو مظهر دیگر هر یك با فاصله ده تا ١۵ متر از زیر بدنه تراشه طبیعی جاری هستند.گفتنی است روستای ییلاقی زیارت همچنین بعنوان یكی از ده روستای دارای بافت باارزش تاریخی آشور معرفی شده است که این مساله لزوم توجه بیشتر به آن رامی رساند.

این روستای باستانی به دلیل قرارگرفتن در بستر سرسبز و زیبای استان گلستان و روی شیب تپه به طور طبیعی از مناظر و چشم اندازهای زیبای جنگلها و مراتع اطراف بهره مند است و وجود امامزاده، چشمه آبگرم و آبشار ازویژگیهای خاص روستای زیارت گرگان به شمار می رود.
 
روستای زیارت با وجود جاذبه های بسیار به توجه بیشتری نیاز دارد و حمایت از سرمایه گذاران برای ایجاد امكانات اقامتی و استفاده از این آبگرم در این زمینه تا حدودی تاثیرگذار خواهد بود.
طبقه بندی: جاذبه های گردشگری گرگان، عناصر تاریخی گرگان،
برچسب ها: گرگان، گرگانی، زیارت، گلستان، روستا، روستای زیارت، شهر گرگان، استان گلستان، عکس، عکس های زیارت، جاذبه های گردشگری گرگان، عناصر تاریخی، تاریخچه گرگان، آبشار زیارت،
ارسال در تاریخ سه شنبه 27 اردیبهشت 1390 توسط ALIREZA

سرگرمی آلامتو

قالب وبلاگ

گالری عکسفا

گالری عکس آلامتو

تبادل لینک رایگان

فال