تبلیغات
گرگان
گرگان

یکی از قدیمی ترین مدارسی که با همان سبک و معماری زیب و قدیمی در گرگانباقی مانده مدرسه عمادیه است . برابر مصالحه نامچه 1097 ه ق،قریه بهلول ابادو هفت باب دکان جنب مدرسه عمادیه و دو دانگ حمام در بند،از موقوفات اختصاصی مدرسه عمادیه است.

این مدرسه متعلق به دوره شاه سلیمان صفوی میباشد.ولی به استناد وقفنامه دیگر که متعلق به شخصی بنام اقا روح الله حسینی اسبرابادی است،به سال 952ه یک خانه و اتاق سفال پوش و دو باغچه کوچک و بزرگ در محله پاسرو استراباد و 5 دانگ از قریه میر محله و 6دانگ قریه چوپلانی و 4 دانگ لسرکان را بر اولاد ذکور وقف کرد که پس از انها به طلبه علوم دینیه و علما و فضلا و صلحای شهر استراباد بدهند.آنچه از این وقفنامه متعلق به دوران حکومت شاه تهماسب صفوی مستقاد میگردد،مدرسه عمادیه متعلق به دوران قبل از عصر صفویان استو این گمانه زنی تاریخی که مدرسه را متعلق به اواخر قرن 8 و اواسط قرن 9 ه ق میداند تقویت مینماید.

معماری مدرسه عمادیه بسیار زیبا و حیاط ان حدود 1000 متر مربع و با سنگ های رودخانه ای مفروش گردیده است.در حاشیه و چهار ضلع ان حجرهای دانش پژوهان واقع گردیده است و بر سر در بزرگ ورودی این مدرسه گل دسته بسیار قدیمی ان هنوز جلوهای شکوهمند به این نهاد اموزشی داده است.شیوه آموزش وتعلیم آن تا دوران قاجار سبک و شیوه معمول و رایج قرون گذشته ایران بود.مدرسه،متولی و موقوفات فراوانی داشت که هزینه دانش پژوهان را تامین میکرد.

این مدرسه در محله قدیمی "درب نو" گرگان به شكل چهار ایوان واقع شده است


طبقه بندی: عناصر تاریخی گرگان،
برچسب ها: مدرسه، عمادیه، مدرسه عمادیه گرگان، گرگان، گلستان، استان، تاریخچه، مکانهای تاریخی گرگان، عناصر تاریخی گرگان، تاریخچه گرگان، استان گلستان، شهر گرگان، عگس های مدرسه عمادیه،
ارسال در تاریخ سه شنبه 27 اردیبهشت 1390 توسط ALIREZA

سرگرمی آلامتو

قالب وبلاگ

گالری عکسفا

گالری عکس آلامتو

تبادل لینک رایگان

فال