تبلیغات
گرگان
گرگان

 فخرالدین اسعد گرگانی از داستان سرایان بزرگ زبان فارسی كه به سبب تبحرش در زبان و خط پهلوی افسانه كهن از عهد باستان را به نظم در آورده در دوران سلجوقی می زیسته است .  وی افسانه ای از زمان اشكانیان راكه تا قرن پنجم هجری قمری نزدمردم به جای مانده بود در افسانه ویس و رامین به شعر نوشت.

فخرالدین اسعد اهل گرگان و فردی مسلمان و بر مشرب اهل اعتزال و فلاسفه بود كه در نیمه اول قرن پنجم هجری برابربا قرن یازدهم میلادی و همزمان باسلطنت طغرل سلجوقی می زیست وی علاوه بر شعر در فلسفه و علوم نیز دستی داشت.

او در فتح اصفهان با طغرل همراه بودو بااین كه سلطان سلجوقی ازاصفهان به قصدتسخیر همدان خارج شد،فخرالدین از این شهرنرفت وبا عمید ابوالفتح مظفر نیشابوری حاكم اصفهان باقی ماند. وی تا زمستان سال ۴۴۳ هجری در آن شهر به سربرد.

گفت و گو های  فخرالدین با امیر ابوالفتح  مظفر به نظم  داستان ویس و رامین نخستین منظومه عاشقانه  تاریخ  ادبیات ایران انجامید كه  از سال ۴۴۶ شروع  و درسال ۴۵۵ هجری قمری به پایان رسید.


هرچند منظومه ویس و رامین،شاهكاری است كه ازسوی فخرالدین در حدود یكهزار سال پیش به نظم در آمده است اما موضوع این منظومه به سبب اسامی شخصیت ها، اماكن، شیوه ازدواج و تاثیر ستارگان بر سرنوشت انسان ها كه از تعلقات فكری ایرانیان قبل از اسلام است داستانی از عهد باستان ایران به حساب می آید.

درباره مثنوی ویس و رامین گفته شده همانند  شاهنامه  فردوسی زنده  كننده بخشی از میراث ادبی وفرهنگ ایران پیش ازاسلام بوده است.سبك سرودن اشعاراین مثنوی بدور از هرگونه تكلف وگاهی بابرخی از پیرایه های لفظی ساده توام گردیده،به همین سبب به داستانی لطیف و مؤثر در زبان و ادبیات فارسی دری تبدیل شده است.

از آنجا كه در به نظم در آوردن ویس و رامین این داستان جاودانه ، شاعر نهایت فصاحت و روانی را رعایت داشته منظومه او سر مشق شاعرانی قرار گرفت كه در سرودن داستان های عاشقانه در زبان پارسی به شهرت رسیدند.ازآن جمله می توان به نظامی بزرگ شاعر ایرانی اشاره نمود كه درخلق منظومه فناناپذیر خسرو و شیرین خود ازسبك وسیاق واندیشه شاعرگرگانی تاثیر پذیرفته است.

مثنوی ویس و رامین در۸۹۰۰ بیت ودر بحر مسدس مقصور (یا محذوف) سروده شده است. سبك آن نظم بی تصنع فارسی دری وهم ماخذفارسی میانه محسوب می شود.داستان ویس ورامین بیشتر وقایعش درشمال ایران ازمرو تاهمدان ونخجیرگاه گرگان اتفاق می افتد.همچنین از فتوحات طغرل در خوارزم، خراسان، طبرستان، ری، اصفهان و كرمان هم یاد شده است.

موضوع و خلاصه داستان ویس و رامین بدین شرح است: شاه شاهان « شاه موبد» با « شهرو» ملكه زیبای « ماه آباد» عهد كرد كه اگر شهرو، دختری بزاد نامزد شاه باشد.شهرو «ویس» را زایید و مادر عهد شكست و او را به «ویرو» داد.لیكن شاه موبد باویرو به جنگ و نزاع برخاست و چون به زور براو غالب نشدبه حیله ویس را از دژبیرون آورد و به خراسان برد.در راه«رامین»برادر جوان شاه موبد به ویس دل باخت ویس نیز چندی بعدعاشق رامین شد و هردو از دست شاه موبد گریختند.


از اینجا به بعد پس ازیك سلسله حوادث پیاپی میان موبد،ویس ورامین از یكسو و بین شاه موبد و رامین ازسوی دیگر درنهایت شاه موبد می میردو رامین جانشین وی می شود و سالیان دراز با ویس زندگی می كند. چون ویس مدتی بعد مرد رامین پادشاهی را به پسرش داده و در آتشكده معتكف می شود.

اما درباره این كه چراویس ورامین گرگانی به شهرت منظومه خسرو و شیرین گنجوی نرسید دكتر اسدالله  معطوفی  پژوهشگر تاریخ  گرگان می گوید : داستان ویس و رامین برگرفته از افسانه ای مربوط به ایران باستان است كه به سبب منسوخ بودن برخی سنن زمان باستان نزد ایرانیان بعد از اسلام مورد اقبال قرار نگرفت و جایگاهی همچون سروده های شاعران دیگر نیافت.

وی می افزاید: البته داستان ازدواجی كه درویس ورامین به آن استناد شده در زمان ایران باستان رایج نبوده و احتمالاتنها در زندگی قوم و گروهی خاص از اشراف كه در پی عقایدی همچون پاكی خونشان بودند رواج داشته است.

معطوفی می گوید:ازنسخه اصلی كتاب ویس و رامین وآرامگاه فخرالدین اسعد اطلاعی در دست نیست.
هم اكنون به پاس نكوداشت این شاعر بزرگ پارسی زبان،تالار بزرگ شهر گرگان به نام فخرالدین اسعد گرگانی مشهور است و مجسمه ای نیز از او در میدان روبه روی تالار نصب شده كه كتابش یعنی ویس و رامین را در دست دارد.
طبقه بندی: مشاهیر گرگان،
برچسب ها: فخرالدین اسد گرگانی، فخرالدین، گرگان، گرگانی، گلستان، استان گلستان، شهر گرگان، زندگینامه فخرالدین اسد گرگانی، بیوگرافی فخرالدین اسد گرگانی، زندگی نامه، بیو گرافی، مشاهیر گرگان، تالار فخرالدین اسد گرگانی،
ارسال در تاریخ سه شنبه 27 اردیبهشت 1390 توسط ALIREZA

سرگرمی آلامتو

قالب وبلاگ

گالری عکسفا

گالری عکس آلامتو

تبادل لینک رایگان

فال