تبلیغات
گرگان
گرگان

گرگان شهری واقع دراستان گلستان درشمال کشور ایران است. این شهر مرکز شهرستان گرگان و استان گلستان است.گرگان کنونی تاسال ۱۳۱۶«استرآباد» نام داشت.گرگان قدیم که به عربی جرجان خوانده می‌شد شهری آباد و مهم بود که در نزدیکی گنبد کاووس امروزی قرار داشت.

گرگان آب وهوای معتدل دارد،هرچند تابستانهای این شهر نسبتاًگرم وشرجی است.اقلیم منطقه بسیار گوناگون است و کوه،جنگل و چمنزار،جلگه و دشت،بیابان و شوره‌زار،دریا و خلیج ، رودخانه و تالاب و زمین کشاورزی را شامل می‌شود.
اکثریت جمعیت شهر گرگان مردم فارس‌زبان هستند.فارس‌های گرگانی،ونیزسبزواریها،کاشمریها، شاهرودیها، مازندرانیها،بسطامیها وبیارجمندیها،قزاقها،سادات،بلوچها،زابلیها وترکمنها از مردمان ساکن این شهر هستند

کلمه استر آباد از دو لفظ « استر » و «آباد» تشکیل شده و استر به معنای ستاره و آباد به معنای عمارت است. در زمان زرتشت که ایرانیان ستاره‌ها را مظهر نور مقدس می‌دانسته اند، این شهر را بنا کرده به این نام، نامیدند.همچنین نام این شهر را برگرفته از نام استر همسر یهودی اردشیر درازدست یاخشایارشا می‌دانند.


در زبان پهلوی منطقهٔ گرگان را وُرکان یا یا وهرکانه و در زبان یونانی هیرکانیا می گفتند.معنی نام گرگان « استان گرگ‌ها » است . گرگان از  مهم‌ترین منطقه ‌ها در زمینه پژوهش‌ ها و کاوش‌ های باستان‌شناسی است.

استرآباد در زمان قاجاریه پایگاه طایفه قاجار بود و دارای اهمیت مذهبی بود  و دارالمؤمنین لقب گرفت. دراوایل سدهٔ بیستم گرگان دارای شمار زیادی مسجد،آرامگاه مذهبی ومدرسه دینی بود. اهمیت استرآباد  از لحاظ  مرکزیت سیاسی  و دینی باعث شد  تا پیش از آغاز سدهٔ بیستم زبان گرگانی در آن به‌طور کل منقرض شده و جای خود را به فارسی بدهد.
شهر گرگان (استراباد) در دوران قاجار ۶ محله بزرگ به نام‌های سرپیر، دربنو، سرچشمه، میخچه گران، نعلبندان، سبزه‌مشهد و میدان داشت که  دارای چندین محله فرعی مثل پاسرو ، میرکریم، دوشنبه‌ای، شیرکش، باغشاه، دباغان، شاهزاده قاسم و... بوده‌اند. این ۶ محله و محلات فرعی هنوز هم به همین نام‌ها وجود دارند وبیشترمساجد وتمام تکایای قدیمی وزیارتگاه‌هاو مکان‌های مذهبی شهر نیزدرهمین محلات قرار دارندکه امروزبافت قدیم ومعماری سنتی وتاریخی این شهر و بخش عمده‌ ای از میراث  فرهنگی این دیار را تشکیل می‌دهند ، همچنین قزاق  محله که محل سکونت قزاق‌هاست جزومحله‌های قدیمی گرگان محسوب می‌شود.به دلیل بی‌توجهی اداره کل میراث  فرهنگی گلستان بخش بزرگی  از بافت قدیم گرگان تخریب شده‌است . چند خانه قدیمی بالای ۱۵۰ سال قدمت که در اختیار میراث فرهنگی هم بود تخریب شده‌است.
طبقه بندی: عناصر تاریخی گرگان، مشاهیر گرگان، جاذبه های گردشگری گرگان،
برچسب ها: گرگان، گرگانی، شهر گرگان، معرفی، معرفی شهر گرگان، گلستان، استان گلستان، استر آباد،
ارسال در تاریخ سه شنبه 27 اردیبهشت 1390 توسط ALIREZA

سرگرمی آلامتو

قالب وبلاگ

گالری عکسفا

گالری عکس آلامتو

تبادل لینک رایگان

فال