تبلیغات
گرگان
گرگان

کاروانسرای قزلق

این کاروانسرا در 37 کیلومتری جنوب شرقی شهر گرگان و در شرق جاده ارتباطی گرگان به شاه کوه در منطقه ای در حد فاصل گچیان و سفالی در کتل قزلق قرار دارد. هـ . رابینو در سفرنامه اش می نویسد : « قزلق قریه ای مخروب و گردنه ای است در 14 مایلی شهر استرآباد ، سه راه شاهرود »کاروانسرای قزلق به عنوان نمونه ای از کاروانسراهای کوهستانی با مصالح سنگ و ملات گچ ، آهک و ساروج در مسیر جاده قدیم استرآباد ـ شاهرود احداث شده است و سبک آن سرپوشیده با پلان مستطیل شکل و به جهت شمالی ـ جنوبی است.

کاخ آقا محمد خان

مجموعه کاخ آقا محمد خانی در نزدیکی دروازه بسطام سابق، حدود فلکه کاخ و پارک شهر فعلی گرگان واقع می باشد که در حال حاضر در مالکیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می باشد. در سال 1007 هـ.ق طبق دستور شاه عباس اول زمینهای این محدوده به قیمت 45 تومان از صاحبان آن جهت احداث دولتخانه خریداری گردید و بناهای متعدد دولتخانه در آن ساخته شد.پس از به قدرت رسیدن آقا محمد خان این مجموعه،  محل اقامت آقا محمد خان و ستاد جمع آوری قوای نظامی وی گشت که در آن دوره جزء محله نعلبندان محسوب می شد. عمارت دارالاماره و دارالحکومه آن معروف و زیبا بود، بقیه بناهای آن همچون کلاه فرنگی، عمارت عباس خانی و عمارت سلیمان خانی نامیده می شدند. اکثریت این بناها  از سنگ ساخته شده بود. کلاه فرنگی در غرب آن بود و سرای پذیرایی حاکم استرآباد به حساب می آمد.

طبقه بندی: عناصر تاریخی گرگان، جاذبه های گردشگری گرگان،
برچسب ها: گرگان، کاوانسرا، گلستان، قزلق، شهر گرگان، کاروانسرای قزلق، استان گلستان، کاخ، آقا محمد خان، قاجار، قاجاریه، کاخ آقا محمد خان، آغا، توسکستان، گرگانی، جاذبه های گردشگری، عناصر تاریخی، عکس،
ارسال در تاریخ پنجشنبه 29 اردیبهشت 1390 توسط ALIREZA

سرگرمی آلامتو

قالب وبلاگ

گالری عکسفا

گالری عکس آلامتو

تبادل لینک رایگان

فال